VIII Otwarte Seminarium Filozoficzno-Psychiatrycznych pt. SZPITAL

In by Piotr Januszko

11-12 maja, g. 10-20

VIII Otwarte Seminarium Filozoficzno-Psychiatrycznych pt. SZPITAL

Fundacja OSF-P serdecznie zaprasza do udziału w pierwszej ogólnopolskiej konferencji humanistycznej na temat szpitalnictwa psychiatrycznego VIII Otwarte Seminarium Filozoficzno-Psychiatrycznych pt. SZPITAL, która odbędzie się w dniach 11-12 maja w sali konferencyjnej 316 Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 55/66).

Organizatorem konferencji jest Fundacja OSFP działająca na rzecz integracji różnych dyscyplin zajmujących się zdrowiem psychicznym oraz wzmacnianiu i promocji ich aspektów humanistycznych w kręgach profesjonalistów oraz wszystkich grup społecznych. Prowadzimy także m.in. działalność charytatywną na rzesz psychiatrii dziecięcej oraz organizujemy 21st Annual Conference of the International Network for Philosophy and Psychiatry ‘Experts in Mental Health’ (22-24.10.2019) – najważniejsze na świecie wydarzenie w obszarze styku humanistyki i psychiatrii.

W czasie VIII OSFP SZPITAL mowa będzie m.in. roli zróżnicowanych form terapii w leczeniu klinicznym, o tym, jak budowano polskie szpitale w okresie międzywojennym, o mitach i bajkach współcześnie wokół zjawiska szpitala narosłych. Analizowane będą dzienniki z hospitalizacji, doświadczenie podróży podmiejską kolejką zahaczającą o teren szpitala oraz literackie ujęcia kliniki. Przyjrzymy się także legendarnym wydarzeniom, do których doszło w Trieście w latach 70`, aktualności psychiatrii krytycznej oraz zjawisku mieszania się języka medycznego z potocznym. Zastanowimy się także nad statusem współczesnych klasyfikacji psychiatrycznych i funkcji w praktyce klinicznej.

Dzięki konferencji chcemy więc zrozumieć, czym jest szpital psychiatryczny z uwagi na aspekty medyczne, społeczne, kulturowe, aksjologiczne, etyczne, architektoniczne i historyczne.

Wzorem poprzednich siedmiu konferencji z cyklu „otwartych seminariów”, majowe wydarzenie jest otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych tematem: praktyków (lekarzy i terapeutów), humanistów (studentów, pracowników naukowych), a także osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego, ich rodzin i bliskich.

Do gości specjalnych konferencji należą:

  • Regina Bisikiewicz– Fundacja Polski Instytut Otwartego Dialogu
  • dr hab. Andrzej Kapusta – Instytut Filozofii UMCS, Fundacja OSFP
  • prof. Paweł Łuków – Instytut Filozofii UW
  • dr Mira Marcinów– Instytut Filozofii i Socjologii PAN
  • dr Aleksandra Paradowska– Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
  • prof. Jacek Wciórka – Instytut Psychiatrii i Neurologii

Udział nie wymaga rejestracji – wstęp otwarty.

Pełny program ogłosimy na początku maja.

Zapraszamy na oficjalną stronę wydarzenia https://osfp.org.pl/szpital/ oraz wydarzenie na facebooku, gdzie informujemy o wszystkim na bieżąco.

Kontakt: szpital@osfp.org.pl

Główny organizator: Fundacja OSFP

Współorganizatorzy: Uniwersytet Warszawski, Polska Akademia Nauk, Uniwersytet UMCS w Lublinie

Partnerzy: Katedra i Klinika Psychiatryczna WUM, Kongres Zdrowia Psychicznego, Fundacja eFkropka, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Biuro do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego,, Warszawski Dom pod Fontanną.

Patroni medialni: magazyn Psychologiczny „Charaktery”, „Psychiatria. Czasopismo dla Praktyków”, Radio TOK FM, Res Publica Nowa

Czasopisma partnerskie: „Etyka”, „Eidos. A Journal for Philosophy of Culture”